Widget EVENTOR – programowanie w telefonie – cz I

By: | Post date: Kwiecień 17, 2018

EVENTOR – programować każdy może trochę lepiej lub trochę gorzej.

Arduino zyskało sławę i popularność w zasadzie dzięki jednemu prostemu pomysłowi – uproszczonej do maksimum procedurze tworzenia programu i wgrywania kodu do mikrokontrolera. Uproszczenie w programowaniu to specyficzna odmiana języka C++ w Arduino IDE i tysiące bibliotek do wykorzystania od ręki. Jeszcze prościej rozwiązano problem wgrywania kodu. Arduino IDE zajmuje się tym kompleksowo po naciśnięciu jednej ikony programu.

BLYNK wstrzelił się w ten pomysł znakomicie a nawet próbuje go twórczo rozszerzyć o kolejne proste klocki do programowania. Dziś o takim właśnie elemencie – to widget EVENTOR.

Ale, wcześniej słów kilka o sposobach programowania

Generalnie do wyboru są dwie drogi:

  • tworzenie programu w którymś z języków programowania optymalizowanych dla poszczególnych platform i zastosowań (C++, Java, Python, PHP itd)
  • programowanie z przygotowanych klocków (często graficznych) pozwalających na zestawianie ich w bardziej złożone funkcyjne struktury bez potrzeby klasycznego programowania – szybko i w sposób eliminujący tworzenie błędnych algorytmów i powiązań.

BLYNK do niedawna był tylko programem wizualizacji i sterowania dla popularnych modułów mikroprocesorowych – Arduino, Malina, ESP itd. Cała „inteligencja” takich systemów skupiona jest w programie mikrokontrolera. Aby ją wdrożyć należało się nauczyć ,choćby w stopniu minimalnym, programowania w języku C.

W kodzie mikrokontrolera odczytuje się sygnały z inteligentnych (lub nie) sensorów, wysterowuje elementy wykonawcze,  tam zapisane są zależności i funkcje pomiędzy sygnałami wejściowymi i wyjściowymi, tam dokonuje się obliczeń, konwersji i generacji komunikatów, zapisuje i odczytuje dane pamięci. Nie ma praktycznie żadnych ograniczeń co do elementów wejściowych i wyjściowych jakie mogą być wykorzystane w takim systemie. Można wstawić gotowe elementy, można skonstruować własne. Program wraz z bibliotekami jest w stanie obsłużyć wszystko co jest dostępne na rynku lub co zostanie stworzone przez użytkownika.

Serwer BLYNK pełni tu jedynie rolę przekaźnika sygnałów transmitowanych pomiędzy modułem a aplikacją. Jedynym odstępstwem jest możliwość jednoczesnego sterowania  elementami wejścia / wyjścia mikroprocesora (pinami) zarówno z kodu programu jak i z telefonicznej aplikacji.

Ale system o takiej konstrukcji ma jedną ale za to bardzo poważną wadę – ZERO elastyczności. Dołożenie jakiegokolwiek elementu, zmiana konfiguracji czy parametrów musi wiązać się ze zmianą oprogramowania mikrokontrolera. A to oznacza najczęściej konieczność jego demontażu, rozebrania, przyłączenia programatora, wgrania nowego softu i sprawdzenia poprawności funkcjonowania całości.   Stąd raz zrobiony i dobrze funkcjonujący system jest praktycznie nie zmienialny.  To eliminuje takie systemy z rynku komercyjnego albo ogranicza ich zastosowanie do ściśle określonych i w pełni zdefiniowanych funkcji.

Ale widgetach BLYNKa pojawił się EVENTOR.

Widget wygląda niepozornie i kosztuje niewiele – 500 pkt. Ale jest (chyba) początkiem nowej (r)ewolucji  BLYNKa od systemu zarządzania modułami procesorowymi dla hobbystów do „poważniejszego” systemu IoT.

Od tego momentu BLYNK dzięki możliwości programowania zarówno w poszczególnych modułach mikroprocesorowych jak i  na poziomie jednostki centralnej (serwera BLYNK) nie stawia praktycznie żadnych ograniczeń dla współpracy aplikacji/serwera z dowolnymi urządzeniami końcowymi. Jest jedno – dostępność biblioteki BLYNK dla danej platformy mikroprocesorowej. Choć i to nie jest przeszkodą – dołożenie najtańszego ESP8266 i połączenie go serialem z dowolnym mikroprocesorem (opis tutaj) otwiera  możliwość integracji  praktycznie każdej platformy sprzętowej z BLYNKiem.

Czym różni się od innych systemów Smart Home?  Przede wszystkim otwartością i elastycznością sposobu programowania. Daje to nieograniczoną możliwość adaptacji dostępnych na rynku elementów i układów systemów IoT do własnego projektu inteligentnego domu. Czy pozwoli również na stworzenie atrakcyjnych biznesowo, komercyjnych aplikacji IoT – czas pokaże.

I to wydaje się być największym atutem jaki otwiera przed BLYNKiem widgetowi EVENTOR.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Translate »