Google assistant + BLYNK= sterowanie głosem twojego inteligentnego domu

By: | Post date: Listopad 5, 2018

Bawiliście się już Google assistant z BLYNKiem?  Nie? No to posłuchajcie.

Będzie to super ciekawe i futurystyczne rozwiązanie Smart Home jeszcze gorące wprost z elektronicznej kuchni. U Tomka już śmiga głosowe sterowanie przekaźnikami.

Oddajmy głos autorowi.

Cześć, ostatnio obiło mi się o oczy na necie jakieś urządzenie oparte na esp32, które podobno będzie hitem bo obsługuje (chyba) Google Assistent-a i Amazon Alexa…???
Pytam się siebie, a co to ten google asystent? Później doczytuję, że to jakaś nowa funkcjonalność Googla, ale w Polsce nadal w fazie testów, że niby reaguje na polecenia głosowe. Sprawdzam w sklepie Play, rzeczywiście Google Assistant niedostępny. Poszperałem trochę po necie, komuś tam udało się to uruchomić, ktoś inny opisuje wrażenia z testowania bety.
Zainstalowałem w telefonie Google Launcher, odpaliłem, ustawiłem jako ekran główny, pobawiłem się trochę podpowiedziami głosowymi przeglądarki… Jakież moje zdziwienie jak po kilku godzinach wziąłem telefon do ręki, a tu wita mnie asystent google :).
Fajna sprawa, można poczytać na necie…
Myślę sobie fajnie, a jakby tak połączyć to z  Blynkiem i głosowo sterować przekaźnikami??? Krótkie zapytanie do asystenta i znalazł już szpeca który to zrobił. Tak więc opieram się na instrukcji z YouTuba i tym opisie: https://community.blynk.cc/t/how-to-integrate-blynk-and-ifttt-google-assistant/16107
Więc po Polsku:
  1. Musicie mieć działającego asystenta google, mnie się uruchomił na telefonie po zainstalowaniu Google Launchera, ale na tablecie po takiej instalacji na razie asystenta niet… (może ktoś znalazł inne rozwiązanie?).
  2. Ściągamy ze sklepu Play aplikację „IFTTT”, instalujemy, konfigurujemy ze swoim kontem Google,

klikamy na „this”

Następnie szukamy w otwartym oknie apki „google assistant”

wybieramy jak będziemy się zwracać do asystenta, czy pojedynczym zdaniem, czy tez inaczej

a następnie wpisujemy na jakie nasze polecenia asystent ma reagować, a także jak ma odpowiedzieć

 

Należy pamiętać, że choć mnie w telefonie zainstalował się polski asystent to „IFTT” jak na razie polskiego nie obsługuje. To jest pewna niedogodność, ponieważ mówiąc do polskiego asystenta nawet po angielsku on stara się „przetłumaczyć” to sobie na polski.

Wyjścia są dwa, pierwsze to przestawienie telefonu na język angielski lub wpisanie takiego polecenia które będzie w miarę jednoznacznie brzmieć jako angielskie dla polskiego asystenta, a jednocześnie jakoś odnosić się do tego co chcemy zrobić.

Ja metodą prób i błędów wpisałem: „switch on number one”, dla kolejnych przekaźników kolejne liczby… Asystent i tak próbuje na początku zrobić z tego coś polskiego, ale po kilku próbach właściwej wymowy :D, uczy się co chcemy powiedzieć i steruje Blynkiem jak chcemy. Odpowiedź asystenta zawsze jest po angielsku, więc wpisałem „ok, switching on lampa ogrood” ;-).

Ok, po wpisaniu poleceń klikamy „create trigger” na dole
 .
 .
Teraz otwiera się kolejne okienko i klkamy na „that”
 .
 .
 i w otwartym okienku szukamy „Webhooks” i go klikamy
 .
 .
potem „make a web request”
 .
 .
Otwiera się okienko i w pasku URL wpisujemy http://ipserwerablynk/tokenautoryzacyjnyBlynk/pin/numerpinuvirtualnegoktorymsterujemy
w pasku method: „PUT”
w pasku content type: „application/json
w pasku Body: wartość którą ma wysłać pin virtualny sterujący ( u mnie 1 włącza , a 0 wyłącza)
 .
 .
Tu mała uwaga , w obu tutorialach na necie chłopaki sterują bezpośrednio pinem fizycznym, np D12, u mnie to nie działało, a działa na virtualnych. Nie wiem, może coś źle robiłem.
Ok, po ustawieniu powyższego klikamy na dole Create action i gotowe.
Wywołujemy asystenta „ok google” wypowiadamy magiczne zaklęcie które wpisaliśmy i głosem sterujemy przekaźnikiem:-)).
Cała opisana procedura tylko włącza przekaźnik, aby go wyłączyć musimy utworzyć nową procedurę, powtarzamy wszystko tak samo, zmieniamy tylko polecenia na  „switch off number one” i zmieniamy stan pinu jaki wysyłamy w pozycji „Body”.
Zapewne da się w ten sposób robić wiele świetnych rzeczy z naszymi projektami z Blynkiem, kazać asystentowi odczytywać stany czujników itp… ale to już pewnie dla chcącego nic trudnego…
i jeszcze filmik z działania systemu
 .

 .
Pozdrawiam Tomek

48

 

7 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Translate »