BLYNK – sterowanie z pulpitu widgetami HTTP/S API

By: | Post date: Luty 13, 2018

Bohaterem poprzedniego wpisu była aplikacja HTTP Request Shortcuts umożliwiająca stworzenie ikon z zakodowanymi w nich poleceniami API. To niezły sposób na przyspieszenie sterowania BLYNKiem z telefonu i jednoczesną obsługę wielu projektów umieszczonych zarówno na serwerach lokalnych jak i publicznym. Wadą programu była konieczność jego otwarcia by dostać się do listy ikon. Ale Android (na razie tylko on choć IOS też coś w tym kierunku kombinuje) umożliwia umieszczenie na pulpicie głównym widgetów, w których można zaprogramować komendy API i tym sposobem sterować BLYNKiem wprost z ekranu. Można to zrobić za pomocą BLYNKa lub skorzystać z zewnętrznych aplikacji. Dziś o BLYNKowym patencie widgetów na pulpicie telefonu.

Chłopaki z BLYNKa szybko spostrzegli problem szybkiego dostępu do elementów sterujących w aplikacji. Ale rozwiązanie problemu trwało nieco.W między czasie powstała Blynk Homescreen Button One dostępna do dziś na GooglePlay udostępniające jedynie widget BUTTON. Twórcy BLYNKa poszli o krok dalej – na dziś udostępnione są 4 wigdety – LED, BUTTON i oba wyświetlacze (zwykły i LABEL). Co trzeba zrobić by stać się szczęśliwym posiadaczem widgetu BLYNK na ekranie głównym? Po pierwsze uruchomić taką opcję tz.

Na ekranie telefonu pojawi się dodatkowa ikona BLYNKa ???!!!

Następnie należy wejść do menu widgetow (w różnych urządzeniach jest różnie wywoływany dostęp do tego menu np. stuknięcie dwoma palcami a następnie ich przybliżenie) i tam wybrać  i umieścić żądany widget na pulpicie.

Teraz pozostaje go dowiązać do jakiegoś widgetu w projekcie

I dla widgetów odczytujących dane określić czas odświeżania informacji pomiędzy aplikacją a pulpitowym widgetem. Domyślnie proponowany jest okres 15 min. Tak często będą pobierane informacje z serwera BLYNK do widgetu (np dla LEDa) . Natomiast dla widgetów wysyłających informacje (BUTTON) transmisja danej będzie natychmiastowa po zmianie stanu przycisku.

Ustawienie krótszych czasów synchronizacji jest oczywiście korzystne dla działania BLYNKa ale znakomicie wyczerpuje zasoby baterii.

Po tych wszystkich zabiegach na pulpicie pojawią się duże i ładne widgety z obrazkami żywcem przeniesionymi z aplikacji BLYNK łącznie z oryginalnymi kolorami.

I już. Tak szybko i bezproblemowo uzyskuje się dostęp do danego pinu (wirtualnego lub rzeczywistego) systemie BLYNK.

Powyższy sposób przyspieszenia obsługi systemu jest znakomity aczkolwiek nie do końca.

Nie ma co mówić o kosztach – taki pulpitowy widget kosztuje jedynie 100pkt / szt. Choć inaczej niż w przypadku widgetow w aplikacji – te punkty nie są nigdy zwracane. Co przy częstych zmianach w projekcie może być bolesne. Oczywiście jak to w BLYNKu tworzenie widgetów dla serwera lokalnego jest całkowicie za darmochę.

Poważniejszym problemem jest liczba dostępnych widgetów – 4 a właściwie 2. Widget LED z czasem odświeżania 15 min nie nadaje się do niczego. a oba typy VALUE można obsłużyć jednym z nich. Jak na 40 widgetów BLYNKa to nie jest oszałamiająca liczba.

Sporym problemem jest ten czas odświeżani danych wyświetlanych w widgecie. Statystyczne 15 min będzie nie do zaakceptowania gdy chcemy znać wartość pinu dokładnie w danej chwili.  Nie ma na razie funkcji :CZYTAJ” na żądanie. A szkoda.

I najważniejsze.

Widgety pulpitowe BLYNKa nie są bezpośrednio połączone z serwerem ale z aplikacją BLYNK. Czym to skutkuje? Ano tym, iż w danym momencie aktywne są jedynie widgety tego serwera, do którego aktualnie jest zalogowana aplikacja BLYNK. Tym samym można zapomnieć o prostym sterowaniu projektów umieszczonych na różnych serwerach  np. lokalnym i publicznym.

O innych aplikacjach pozwalających na sterowanie BLYNKiem z pulpitu telefonu w następnych wpisach.

34

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Translate »