VALUE moduł – jak prosto wyświetlić dowolną informację

By: | Post date: Listopad 29, 2017

Telefon ma każdy.

Jedną z największych zalet systemu BLNK jest bez wątpienia możliwość darmowego  korzystania ze znakomitego wyświetlacza telefonu czy tableta do zobrazowania na nim dowolnych informacji generowanych w naszym mikroprocesorowym systemie. Wystarczy wspomnieć nieodległe przecież czasy gdy z wielkim trudem i przy udziale sporych środków dodawać trzeba było a to siedmosegmetowe wyświetlacza led lub drogie i trudne w obsłudze ciekłokrystaliczne LCD by cokolwiek pokazać z wnętrza mikroprocesora. Łatwość i elegancja z jaką możemy zrobić to samo w BLYNKu zniewala. A to dopiero początek rewolucji. Dziś banalnie prosty wyświetlacz jednorzędowy – widget (y) VALUE

W zasadzie nie byłoby o czym pisać gdyby nie fakt, że mamy dwa różne typy wyświetlacza VALUE. Ale od początku.

Widget VALUE DISPLAY

To typowy przedstawiciel widgetów wyświetlających i podobnie jak LED w zasadzie jednokierunkowy. Wyświetlić możemy na nim dowolną informację alfanumeryczną. W zasadzie alfanumeryczną bo można również nieco więcej ale o tem potem. Wyświetla liczby i tekst lub dowolną mieszaninę obu. Jako że jest to element zmiennej wielkości zmienna jest również ilość wyświetlanego w jednym rzędzie tekstu. Ale nie tylko z tego powodu. Widget ten ma ciekawą funkcję dopasowywania wielkości czcionki do ilości wyświetlanych znaków. Może ich być i ponad 70 na pełnej długości elementu ale wtedy ich czytelność nie będzie porażająca.

Bez wątpienia jednak komfort użytkowania tego widgetu jest ogromny. Jedną prostą komendą

Blynk.virtualWrite(V1, "tu mogę wpisać nie tylko 123 ale i @#$%^&*");

możemy z tym wyśwetlaczem wszystko. Zamiast tekstu możemy tam umieścić zmienną liczbową lub melanż kilku zmiennych i tekstu.

Dodatkowym ciekawym efektem wyświetlania zmiennych liczbowych jest możliwość dynamicznej zmiany kolorystyki.

Jeśli jako kolor wybierzemy trójkolorową kropelkę to barwa wyświetlanej liczby będzie zależała od jej wartości. Dla liczb bliskich zakresu minimum będzie to kolor zielony w połowie zakresu żółty, a dla wartości bliskich maksimum kolor czerwony. Jest również do wyboru kropelka zielono-niebieska.

Taki bajer ale sympatyczny.

 

Podobnie jak dla innych widgetów możliwe jest zdalne ustawianie

  • koloru
  • opisu etykiety
  • wartości minimum i maksimum

Powyższe funkcje dają nam naprawdę spore możliwości prezentacji dowolnych danych.

 

Widget LABELED VALUE

Wszystko co opisane powyżej odnosi się również do drugiego z widgetów – Labeled Value.

Widget ten w pierwotnym zamyśle miał stanowić ułatwienie dla mniej wprawnych w programowaniu konstruktorów. Pozwala on na  łatwe wprowadzanie opisów i jednostek do prezentowanych danych liczbowych.

Dla przykładu:

chcąc wyświetlić taki napis

Temp = 23 °C

gdzie 23 jest zmienną pozostałe zaś znaki są stałym elementem wpisujemy w pole opisu tekst Temp = /pin/ °C

W miejscu /pin/ po uruchomieniu aplikacji pojawi się aktualna wartość zawarta w wirtualnym pinie V3. Oczywiście identyczny efekt uzyskamy w widgecie VALUE gdy na pin V3 wyślemy następującą wartość

Blynk.virtualWrite(V3, "Temp =", real_temp, "°C"));

gdzie real_temp jest zmienną zawierającą aktualną wartość temperatury.  Ale jeśli ktoś chce zapłacić dwa razy drożej za to „ułatwienie’ to jego wola.

Twórcy BLYNKa wprowadzili nawet dość zaawansowany system formatowania danych wyświetlanych przez LABELED VALUE. I tak

  • /pin/   – wyświetla daną bez formatowania
  • /pin./   – wyświetla liczbę całkowitą
  • /pin.#/  – wyświetla liczbę do pierwszego miejsca po przecinku
  • /pin.#/  – wyświetla liczbę do drugiego miejsca po przecinku

Niespodziewanie LABELED VALUE stał się bardzo popularny z innego powodu. Pozwala na wyświetlanie takich na przykład ekranów

A to wszystko za sprawą EMOIJ czy EMOTIKON czyli graficznych klawiatur jakie możemy dodać do naszego telefonu. Oczywiście emojki dodawane są z poziomu aplikacji i wymagają zainstalowania dodatkowych graficznych klawiatur

Znalezione obrazy dla zapytania blynk emoji

Jest to  taka próba ominięcia sporego ograniczenia aplikacji BLYNK tzn. braku możliwości umieszczania własnych grafik w aplikacji. Temat jest stosunkowo świeży i wciąż rozwijany przez blynkersów.

I tak rozwiązano już sposób przesyłania tych graficznych ikon z programu mikrokontrolera a nawet symulacji animowanych ikon na ekranie telefonicznej aplikacji.

Warto śledzić bieżące dyskusje w tym temacie na forum BLYNKa.

Widget VALUE znajdzie miejsce w każdym naszym programie.

25

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Translate »