Nowe widgety BLYNKa

By: | Post date: Maj 27, 2018

No i zaczęło się. Ruszyła (miejmy nadzieję) fala istotnych zmian i rozszerzeń funkcjonalności BLYNKa. To dobry znak. Oznacza on, że projekt BLYNK jest nadal  konsekwentnie rozwijany a jego twórcy wierzą w rynkowy i biznesowy sukces. A nie jest to wcale oczywiste. Konkurencja i przyzwyczajenia użytkowników innych darmowych systemów (Domoticza, NodeRed czy nasza SUPLA) jest ogromna. Paweł, Dimitry i Władek znaleźli  jednak niezły sposób by tą rynkową dominację innych systemów nieco naruszyć. To znakomita i szybka komunikacja z użytkownikami systemu i prawidłowa reakcja na problemy i postulaty przez nich zgłaszane. Pojawienie się nowych widgetów i nowych funkcji to właśnie efekt tej unikalnej, w stosunku do innych, polityki łączności. Trzymając kciuki za finansowy sukces projektu kolegów zza Buga popatrzmy co nowego pojawiło się w BLYNKu.

Niewątpliwie największą zmianą jest możliwość przypisania tego samego pinu do kilku widgetów. Co można zrobić w aplikacji i to bez konieczności łączenia jej z mikrokontrolerem pokazuje film

Temat jest mocno rozwojowy i niewątpliwie pojawi się tu jeszcze nie raz.

Ciekawostką  jest wprowadzenie nowego widgetu o nazwie – STYLED BUTTON. Różni  się istotnie możliwościami konfiguracji od istniejącego widgetu BUTTON

Podstawowe różnice nowego elementu to:

  1. zmniejszenie o połowę minimalnego rozmiaru widgeta
  2. wprowadzenie kolorowania tekstu stanów ON / OFF niezależnie od wyboru koloru tła dla tych stanów
  3. dodanie trzech rozmiarów czcionki opisu stamów
  4. możliwość zmiany kształtu
  5. widget w postaci obrysu lub wypełnienia
  6. stała/ zmienna wielkości aktywnego pola widgetu w stosunku do całkowitego jego rozmiaru

Ten widget zasługuje na osobny wpis.

Pojawiły się jeszcze trzy inne widgety

  • Text Input – do wprowadzenia z klawiatury dowolnego ciągu znaków o określonej długości
  • Numeric Input – pozwalający wprowadzić liczbę z klawiatury
  • Segmanted Switch – widget wyboru 1 z n.

 

Text Input

Jest jeden widget pozwalający wprowadzać dowolne znaki z klawiatury. To terminal. Ale to nieco skomplikowany w obsłudze i do tego słabo czytelny widget. Numeric Input uproszcza wprowadzanie dowolnego ciągu znaków do maksimum. Ten  widget jest tak naprawdę połączeniem dwóch funkcji (jak dla większości elementów aplikacji BLYNKa).

Po pierwsze służy do łatwego wprowadzenia ciągu dowolnych znaków do wirtualnego pina. Po drugie pozwala wyświetlać dowolny ciąg znaków – identycznie jak widget Value.

Numeric Input

Ten widget to ograniczony do cyfr Text Input. Ale nie tylko. Dodano do niego jeszcze możliwość zwiększania/ zmniejszania wprowadzonej liczby o skok określony w setupie . I jak inne widgety pozwala on na wyświetlanie informacji i to nie tylko liczb ale dowolnego ciągu znaków. Numeric Input jest więc tak naprawdę złożeniem trzech elementów: wprowadzenia liczb, widgetu STEP i widgetu Value.

Segmanted Switch

Widget Segment Switch można traktować jako odmianę widgetu MENU. Wobu widgetach do mikrokontrolera przesyłany jest nr wybranej pozycji. Ale wybór jest tu zdecydowanie łatwiejszy. Nieststy odbywa się to kosztem ograniczenia liczby pól wyboru.  Segment Switch mamy ich tylko maksymalnie 5.

43

Tylko prawidłowa selekcja potrzeb zgłaszanych przez kilkudziesiętną rzeszę użytkowników syste

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Translate »